محمد صادقی

وکیل کیفری

وکیل جرایم اقتصادی و مالی

وکیل قتل

وکیل کلاهبرداری

وکیل جعل اسناد

وکیل جرایم رایانه ای

محمد صادقی

وکیل کیفری

وکیل جرایم اقتصادی و مالی

وکیل قتل

وکیل کلاهبرداری

وکیل جعل اسناد

وکیل جرایم رایانه ای

نوشته بلاگ

وکیل ضرب و جرح

اسفند ۲۷, ۱۴۰۱ ضرب و جرح, مقالات
وکیل ضرب و جرح

وکیل ضرب و جرح

امروز با یکی دیگر از مقاله های حقوقی با عنوان وکیل ضرب و جرح آشنا شوید.

در صورت هرگونه سوال راجع به ضرب و جرح می توانید با وکلای پایه یک دادگستری موسسه حقوقی دادپویان به صورت تلفنی یا حضوری مشاوره حقوقی داشته باشید.

  مشاوره حقوقی فوری  

وکیل ضرب و جرح عمدی

وکیل ضرب و جرح به وکیل پایه یک دادگستری گفته می‌شود که دانش‌ آموخته رشته حقوق و دارای مدرک معتبر از سوی مراجع قانونی می‌باشد. وکیل ضرب و جرح همان ‌طور که از اسم آن مشخص است در حوزه جرایم جزایی فعالیت دارد.
او نسبت به ‌تمامی قوانین مربوط به جرایم کیفری آگاهی و اطلاعات کامل دارد این قوانین شامل قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری می‌شوند. وکیل ضرب و جرح به‌ نوعی همان وکیل کیفری می‌باشد که می‌تواند اشخاصی را که مورد صدمات بدنی واقع شده‌اند و یا اتهام این جرم به آن‌ها زده شده است را به درست ‌ترین شکل راهنمایی بنماید و با پذیرش دعاوی این اشخاص را در راستای رسیدن به حقوق مسلمی که دارند یاری نماید.

وکیل ضرب و جرح

دفاع مشروع در ضرب و جرح

دفاع مشروع در قانون این گونه تعریف شده است: هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی یا قریب الوقوع با رعایت مراحل دفاع مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می شود، درصورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمی شود:

• رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد.
• دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد.
• خطر و تجاوز به سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد.
• توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملا ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود.
باید در نظر داشت که در مورد دفاع مشروع، سن و شخصیت و اخلاق و مرد یا زن بودن شخص باید در نظر گرفته شود.

  مشاوره با وکیل پایه یک  

رفع اتهام ضرب و جرح

این جرم نیز مانند هر جرم دیگری برای آن که از سوی شاکی پرونده به اثبات برسد باید همراه با ادله محکمه‌ پسند باشد به این معنا که آن ادله از سوی آن مرجع قضایی و قانون مورد پذیرش واقع شود.
ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی در خصوص ادله اثبات جرم این ‌گونه صحبت کرده است که ادله اثبات یک جرم عبارت‌اند از: اقرار، شهادت، قسامه، سوگند و علم قاضی.
پس نگران نباشید چنانچه یک جرمی مانند ضرب و جرح بخواهد رسیدگی شود باید ادله گفته شده در نظر گرفته شود و چنانچه شما نیز برای اثبات و رفع اتهام از خود به این موارد استناد نمایید از شما رفع اتهام می گردد.

وکیل ضرب و جرح

نحوه گرفتن دیه در ضرب و جرح

پس از صورت گرفتن ضرب و جرح و بعد از این که فرد آسیب دیده شکایت کرده و صورت جلسه پلیس تنظیم شد، فرد به پزشکی قانونی ارجاع می شود و پس از معاینه، گواهی پزشک قانونی تنظیم می شود و دادگاه با توجه به گواهی تنظیم شده، میزان دیه را تعیین خواهد کرد.

مدت زمان شکایت ضرب و جرح

در صورتی که از جانب شخصی مورد ضرب و شتم قرار گرفتید، باید در اسرع وقت به پزشکی قانونی مراجعه کرده و گواهی مربوطه را اخذ نمایید. اگر مدت طولانی بعد از ضرب و جرح به پزشکی قانونی مراجعه کنید، ممکن است آثاری از جنایت در بدن شما باقی نمانده باشد و اثبات این موضوع به مراتب دشوارتر خواهد بود.

گواهی پزشکی قانونی می تواند دلیل مناسبی برای اثبات وقوع این جرم باشد و یقنا مورد پذیرش دادگاه خواهد بود. شخص آسیب‌ دیده به پزشکی قانونی معرفی می شود تا میزان آسیب به صورت دقیق مشخص و طبق آن میزان مجازات (دیه) تعیین شود.
ولیکن در کل مرور زمان برای این نوع از شکایت تا یک سال می باشد.

  رزرو وقت آنلاین مشاوره حقوقی  

اثبات بی گناهی در ضرب و جرح

برای اثبات بی گناهی در ضرب و جرح غیر عمدی، متهم می تواند با استفاده از عوامل موثری مانند اقرار متهم قبل از تعقیب، وجود انگیزه ای قابل ‌قبول، تحریک شدن از سمت فرد و… در دادگاه استفاده کرده و مجازات را کمتر کند و در حکم تاثیر بگذارد. راه های اثبات بی گناهی، با توجه به ادله اثبات دعوا در امور کیفری، متفاوت بوده و متهم می تواند از طریق ارائه دلیل و یا به چالش کشیدن دلایل ابرازی شاکی، عدم وجود یکی از عنصر مادی، معنوی و قانونی جرم را اثبات کرده و خود را از اتهام، تبرئه نماید.

به علت تنوع ادله اثبات دعوا، راه‌های متنوعی نیز برای اثبات بی‌گناهی وجود دارد. اما قبل از هر چی، برای استفاده از این رو‌ش‌ها لازم است شرایط اثبات بی‌گناهی وجود داشته باشد. شرایط اثبات بی‌گناهی در تمامی جرائم یکسان است. در قانون برای اثبات ارتکاب جرم توسط شخصی ابتدا باید عناصر سه‌گانه جرم اثبات گردد. وجود عنصر مادی، معنوی و قانونی یک جرم شرایط اثبات آن جرم است. به همین ترتیب برای اثبات بی‌گناهی نیز باید عدم وجود حداقل یکی از این سه عنصر امکان‌ پذیر باشد.

وکیل ضرب و جرح

مجازات ضرب و جرح عمدی و توهین

بنابر مواد مطرح شده در قانون مجازات اسلامی مجازات ضرب و جرح عمدی قصاص و ضرب و جرح غیر عمدی دیه و تعزیر می باشد. بنابراین مجازات اولیه جنایت های عمدی قصاص می باشد و در صورتی که امکان اجرای قصاص وجود نداشته باشد دیه و تعزیر مقرر می گردد.

براساس ماده ۳۸۶ قانون مجازات اسلامی: مجازات جنایت عمدی بر عضو در صورت تقاضای مجنی‌علیه یا ولی او و وجود سایر شرایط مقرر در قانون، قصاص و در غیر این‌ صورت مطابق قانون از حیث دیه و تعزیر عمل می‌گردد.همچنین براساس ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی: هرکس عمدا به دیگری جرح یا ضربی وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کارافتادن عضوی از اعضا یا منتهی به مرضی دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل مجنی‌علیه گردد در مواردی که قصاص امکان نداشته باشد، چنانچه اقدام وی موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجری مرتکب یا دیگران گردد به شش تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

و در صورت درخواست مجنی‌ علیه مرتکب به پرداخت دیه محکوم می‌شود. و بر اساس ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی: توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاط رکیک، چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

مجازات ضرب و جرح عمدی با سلاح سرد

ضرب و جرح ممکن است با یک وسیله خارجی و یا بدون وسیله خارجی توسط مرتکب صورت بگیرد که اعم از سلاح سرد و گرم می باشد. سلاح سرد شامل وسایل، آلات و ادواتی می شود که برخلاف اسلحه ‌های گرم در اثر استفاده، صدا، شعله و حرارت ایجاد نمی‌کند و اصابت آن ها به بدن منجر به ایجاد پارگی، خونریزی، از کار افتادن موقت یا دائم اعضا و در نهایت آسیب جسمی و روحی یا فوت می‌شود.

سلاح سرد انواع و اقسام متفاوتی دارد از جمله: چاقو، چوب، لوله، سنگ، قمه و موارد این چنینی را شامل می گردد. در صورتی که فردی برای ضرب و جرح از سلاح سرد استفاده کند بسته به این که جنایت او عمدی باشد و یا غیر عمدی به قصاص یا پرداخت دیه و حبس تعزیری محکوم می شود.

همچنین براساس تبصره ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی اسلامی اگرمرتکب آسیب های شدید مندرج در ماده ۶۱۴ را وارد نکرده باشد ولی از چاقو و سلاح سرد استفاده کرده باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم می شود.

نکته: حمل سلاح سرد اگر صرفا برای درگیری و نزاع باشد مرتکب علاوه بر محکومیت به دیه یا قصاص در صورت عمدی یا غیرعمدی بودن جنایت به مجازات مندرج در تبصره ماده ۶۱۷ نیز محکوم خواهد شد.

وکیل ضرب و جرح در تهران

از آن جایی که تهران جزو کلانشهر محسوب می شود و به علت سلایق و اقوام مختلف در این شهر بعضا افراد بر سر مسائلی شاید با هم اختلاف نظر و دیدگاه داشته باشند و بر اثر آن به بحث و نزاع و درگیری و ضرب و جرح اتفاق می افتد و بعد از این موارد افراد برای حل و فصل و گرفتن حق و حقوق خود در اثر درگیری و صدمات بدنی که برایشان پیش می آید باید با وکیل متخصص ضرب و جرح مشاوره و یا اینکه برای این قبیل پرونده های خودشان وکیلی را انتخاب تا به مسائل حقوقی و کیفری آن ها رسیدگی نماید. در همین راستا وکیل پایه یک دادگستری جناب آقای سید محمد صادقی با تجارب سالیانی که دارد و از جمله وکلای زبده و به نام تهران می باشد آماده قبولی وکالت و مشاوره به شما می باشد.

پیشنهاد ما به شما قبل از هر اقدام حقوقی یا کیفری، مشاوره رایگان با وکلای پایه یک دادگستری است که تا قبل از گرفتار شدن در دام حقوقی یا کیفری، بتوانید راه حل مناسبی را پیدا کنید. بهترین گزینه برای مشاوره حقوقی رایگان، وکیل آنلاین است.

  رزرو وقت آنلاین مشاوره حقوقی  

برچسب ها:
نوشته های مرتبط
وکیل رابطه نامشروع
وکیل رابطه نامشروع

وکیل رابطه نامشروع پیشنهاد می کنیم کمی وقت بگذارید و این مقاله را با دقت مطالعه کنید. در صورت هرگونه…

وکیل مشروبات الکلی

وکیل مشروبات الکلی جهت آموزش آشپزی یا طراحی سایت تهران میتوانید به سایت امیر هاشمی مراجعه کنید. پیشنهاد می کنیم…

درج دیدگاه